Cz/En/Es

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy   Fórum   Návštěvní kniha

 

Prosba: pomozte nám najít nesprávně označená vejce od nosnic v klecích 15.3.2010

 

Compassion in World Farming, mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, usiluje o prosazování platné legislativy na ochranu hospodářských zvířat do praxe. Jedním z takových předpisů je evropské nařízení o označování obalů vajec.

Povinné označování obalů vajec v EU
Na podporu informované volby zákazníků při nákupu vajec zavedla EU legislativu - NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 589/2008 ze dne 23. června 2008, které nařizuje povinné slovní označení způsobu chovu nosnic na každém obalu vajec:
vejce nosnic v ekologickém chovu (s logem Bio)
vejce nosnic ve volném výběhu (zatím u nás nejsou dostupná)
vejce nosnic v halách (na krabičkách bývá uváděno: z chovu na podestýlce)
vejce nosnic v klecích.

Na základě našich dřívějších průzkumů se v českých obchodech stále najdou špatně označené obaly vajec z klecových chovů. Vejce nosnic v halách (na podestýlce) a biovejce jsou samozřejmě označena správně. Podle výše uvedeného právního předpisu musí být nápis vejce nosnic v klecích “snadno viditelný” a “jasně čitelný”. Jestliže je text malým písmenem a/nebo na boční, zadní či spodní straně krabičky a/nebo se ztrácí v množství dalších informací, pak přestává být nápis “snadno viditelný”. V některých případech může být nápis “janě čitelný”, když ho naleznete, ale je těžké ho najít, a proto není “snadno viditelný”. Nápis přitom může být umístěn na kterékoli straně obalu, ale pokud je zároveň velmi malý a je umístěn např. v záplavě dalšího textu z boku krabičky, pak to opět znamená, že není “snadno viditelný”.

Pokud objevíte v obchodě obal s vejci z klecí, který je nesprávně označený, prosím zaznamenejte datum, město, název obchodu, název výrobce vajec, a také bychom nutně potřebovali fotografii takového obalu, z níž by bylo vidět, že nápis není “snadno viditelný a/nebo jasně čitelný” (stačí kvalitnější fotka mobilem).

 

Svoje nálezy prosím pošlete na email: kozamyr@tfc.cz do 31.3. 2010.

Vaše informace shromáždíme, nejprve požádáme o nápravu výrobce, pokud nedostaneme kladnou odpověď, pošleme stížnost na kontrolní orgán – Státní veterinární správu, a pokud ani to nepomůže, pošleme oficiální stížnost k Evropské komisi. Budeme Vás informovat o výsledku celé akce.

Mnohokrát děkujeme za pomoc!


 

Zpět do NEWS

 

 

 

2010 Veggie Parade | web: Tereza | sponzor: webhosting G10

 

 

NAVRCHOLU.cz