Cz/En/Es/Ru

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy    Návštěvní kniha

 

Zaostáváme za světem, tvrdí čeští vegani (tisková zpráva) 13.6.2016

 

Čeští vegani si stěžují, že lékaři a výživáři u nás příliš lpí na živočišných potravinách a zbytečně odrazují rodiče od veganské stravy dětí.


Mnoho odborných výživářských organizací ve světě dnes uvádí, že správně složená veganská strava je bezpečná a vhodná pro všechna životní období včetně těhotenství, kojení a celého vývoje. Podle některých má i výhody, protože přispívá k prevenci většiny nejrozšířenějších civilizačních chorob. Takováto stanoviska už vydala například Britská státní zdravotnická služba, americká Akademie výživy a dietetiky, Kanadští dietologové, Australská dietetická asociace a řada dalších.


Čeští odborníci dosud zastávají protichůdné stanovisko. Dětem do 2 let veganskou stravu vyloženě nedoporučují a jejich rodičům ji vymlouvají. Opírají se přitom zejména o evropské doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2000. Jeho spoluautor a nynější ředitel výživy pro zdraví a rozvoj WHO Dr. Francesco Branca tento rozpor vysvětluje takto: „Důvodem tohoto doporučení je to, že ačkoli je pravda, že velmi pečlivě sestavenou veganskou stravou je možné pokrýt všechny potřebné živiny, vyžaduje to velmi vysokou úroveň znalostí, a proto to není vhodné použít jako výživové doporučení pro veřejnost.“


Zástupci českých veganů s jeho obavami nesouhlasí. „Stačí znát a dodržovat několik základních zásad a veganská strava může mít i celou řadu zdravotních výhod,“ uvádí Tereza Vandrovcová, tisková mluvčí průvodu za práva zvířat Veggie Parade. „Dosvědčují to nejen desítky milionů veganů ve světě, ale i spousty vrcholových sportovců jako Serena Williamsová, Novak Djokovič, český thaiboxer Jan Müller nebo trojnásobná rekordmanka v maratonu Fiona Oakesová, která je vegankou od šesti let,“ dodává Vandrovcová.


Faktem zůstává, že obliba veganství ve světě i u nás prudce roste. Praha se pyšní nejvyšší koncentrací veganských podniků na počet obyvatel v Evropě a pořadatelé streetparty Veggie Parade, která projde centrem hlavního města poosmé, letos v karnevalovém průvodu očekávají už 1500 účastníků.

 

Zájemci o tento životní styl se s nimi mohou vydat v sobotu 18. června do zahradní restaurace Tiskárna na vzduchu na pražském Výstavišti, kde je od 16 hodin čekají veganské hody, koncerty, přednášky, dětský koutek a stánky etických butiků nebo organizací na ochranu zvířat.

 

Kontakt na PhDr. Vandrovcovou: 777 942 411, tereza@vandrovcova.cz
 

Fotografie z minulého ročníku Veggie Parade (možno poskytnout v tiskové kvalitě):
http://veggie-parade.cz/galerie/vp2015%20alex/124.jpg
http://veggie-parade.cz/galerie/vp2015%20alex/17.jpg 

 

  

Zpět do NEWS

 

 

2016 Veggie Parade | web: Tereza

 

 

NAVRCHOLU.cz