Cz/En/Es/Ru

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy   Fórum   Návštěvní kniha

 

Za změnami klimatu stojí také zvířata 10.6.2015

 

V sobotu 20. června zamíří do Prahy více než tisícovka veganů, vegetariánů i reduktariánů na sedmý ročník street party Veggie Parade, která má letos jako hlavní téma ekologii.

 

Kromě tradiční oslavy etického vztahu ke zvířatům tak chtějí pořadatelé upozornit na dopady živočišné výroby na životní prostředí. Chovy hospodářských zvířat totiž mají podle odhadů IPCC na svědomí téměř 15 % globálních změn klimatu, což je více než celosvětová doprava (včetně lodí a letadel). Jiné analýzy dokonce mluví i o desítkách procent.
 

Mnoho lidí netuší, že pouhou úpravou jídelníčku mohou dosáhnout výraznější změny než třeba ekologicky šetrným cestováním nebo preferencí lokálních surovin. I hospodářská zvířata v Česku jsou totiž krmena sójou a dalšími plodinami z Jižní Ameriky, kde dochází k nevratným škodám. Nelze zapomínat ani na emise skleníkových plynů a spotřebu vody,“ zdůvodňuje volbu letošního tématu mluvčí akce Tereza Vandrovcová.
 

Z rozsáhlé studie provedené loni na Oxfordu týmem profesora Scarborougha přitom vyplývá, že už jen omezením konzumace masa na polovinu člověk sníží svou potravinovou uhlíkovou stopu o třetinu a ušetří tak téměř tunu CO2 za rok. Když se stejný člověk stane veganem, jeho potravinová uhlíková stopa se scvrkne dokonce o celých 60 procent.
 

Výběr potravin je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak snížit svoji uhlíkovou stopu. Letos proto chceme i kvůli chystanému klimatickému summitu v Paříži upozornit na neprávem opomíjený ekologický dopad našeho jídelníčku,“ dodává Vandrovcová.
 

Plánovaný karneval zamíří z Václavského náměstí do Stromovky, kde budou připraveny veganské hody, koncert slovenských rapperů Presenta a Suverena a tematické přednášky. Ekologické dopady spotřebitelství přiblíží Jan Rovenský z Greenpeace, který je sám veganem už od roku 1992. Další dlouholetý vegan, sportovec a novinář Pavel Houdek zase představí publiku své tipy, jak na rostlinnou stravu s co nejmenším rozpočtem.

 

 

 

Fotky ke stažení ve vyšším rozlišení zde - 14,3 MB

Tisková zpráva ve wordu zde

  • Veggie Parade je mezinárodní oslava etického způsobu života, pořádaná každý rok v různých světových metropolích, například v Paříži, New Yorku nebo Torontu. V Praze se letos koná už její 7. ročník.

  • Podle vývoje z uplynulých let a signálů na sociálních sítích letos počet účastníků v Praze výrazně překoná tisícovku, což svědčí o stále vzrůstající oblibě vegetariánství a veganství i tématu postavení zvířat ve společnosti.

  • Akci pořádá občanské sdružení Otevři oči, které se věnuje propagaci veganského způsobu života. Uspořádalo mj. filmové festivaly Zvířata jsou taky lidi a Uprostřed hostiny hladovím, každoročně organizuje také pietní průvod na Světový den hospodářských zvířat (2. října), každý týden pořádá pouliční ochutnávky veganských jídel zdarma a jiné pravidelné informační akce pro veřejnost.

Kontakty:
Tereza Vandrovcová, tisková mluvčí, tel.: 777 942 411, tereza@vandrovcova.cz
Silvestr Vandrovec Špaček, koordinátor karnevalu, tel.: 776 367 920, silvestr.spacek@gmail.com
Barbora Hunčovská, koordinátorka veganských hodů, tel.: 774 332 436, info@otevrioci.cz

 

 

 

Zpět do NEWS

 

 

2015 Veggie Parade | web: Tereza

 

 

NAVRCHOLU.cz