Cz/En/Es/Ru

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy   Fórum   Návštěvní kniha

 

Prahou projde pátý ročník Veggie Parade (tisková zpráva) 12.6.2013

 

Praha – V sobotu 15. června projde centrem Prahy každoroční průvod aktivistů za práva zvířat a příznivců rostlinné stravy. Jejich cílem bude přiblížit veřejnosti veganství a vegetariánství, které podle jejich názoru představuje zdravější životosprávu pro lidi a méně utrpení pro tzv. hospodářská zvířata. Po průvodu je pro účastníky připraven bohatý program, který se ale musel kvůli povodňové situaci na poslední chvíli přesunout z původně plánované Stromovky do prostoru Divus - Prager Kabarettu.

Samotný pochod s maskami a hudbou vyrazí po 14. hodině z Václavského náměstí na náměstí Republiky. Zde se na půl hodiny zastaví a proběhne tzv. freeze. Po zaznění domluveného signálu účastníci průvodu na tři minuty „zmrznou“ v poloze, ve které se zrovna nachází, ať už si budou zavazovat tkaničku nebo se líbat. „Tato performance má symbolizovat nesvobodu zvířat v intenzivních chovech, odkud podle oficiálních statistik stále pochází zhruba 99 % živočišné produkce,“ uvádí jeden z pořadatelů akce Silvestr Špaček.

Další z pořadatelů Tereza Vandrovcová říká: „se zvířaty určenými pro lidskou potravu se v naší společnosti běžně zachází jen s malým ohledem na to, že jde o vnímavé a inteligentní tvory s jedinečnými osobnostmi, srovnatelné se psy a kočkami, se kterými soucítit umíme a vnímáme je jako individuální osobnosti. Málokdo však má zájem či odvahu nahlédnout za zdi jatek.“

Kromě etického rozměru zdůrazňují organizátoři i to, že rostlinná strava je výhodná z hlediska zdravotního, sociálního i environmentálního. Vandrovcová k tomu dodává: „většina lidí v ČR vyrostla s představou, že bez masa a dalších živočišných produktů člověk onemocní nebo rovnou zemře. Přitom ale respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že při správném složení stravy je vegetariánství i veganství vhodné pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí.“

Z náměstí Republiky průvod zamíří přes řeku do holešovického Divusu – Prager Kabarettu, kde bude navazovat odpolední program. Na návštěvníky čekají ochutnávky jídel, přednášky, exhibice veganských sportovců ze sdružení Vegan Fighter, workshop přírodní kosmetiky a pro malé vegetariány i dětský koutek. Večer mohou neúnavní účastníci zamířit na after party do klubu Hus23, kde zazní pohodové africké a jamajské rytmy.

- - - - -

Kontakty pro média:

PhDr. Tereza Vandrovcová
777 942 411
tereza@vandrovcova.cz


MgA. Silvestr Špaček
776 367 920
silvestr.spacek@gmail.com

 

Foto ke stažení a publikování

 

(Foto: David Borůvka)

 

  (Foto: Jan Vršinský)

 

Nebo je možné si vybrat jakoukoli fotku z naší fotogalerie zde

 

 

 

2013 Veggie Parade | web: Tereza

 

 

NAVRCHOLU.cz