Cz/En/Es/Ru

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy   Fórum   Návštěvní kniha

 

Mladé gorily ničí pytlácké pasti 2.11.2012

 

Pro populaci goril horských ve Rwandě zůstává pytláctví jednou z nejvýraznějších hrozeb pro jejich dlouhodobé přežití. Nicméně po desetiletích strávených v roli hlavního terče nelegálních lovců se je gorily evidentně naučily přechytračit - dokonce se přišlo na to, že jsou to zpravidla mladší jedinci, kteří se do těchto akcí zapojují.

Ochránci z Dian Fossey Gorilla Fund letos v létě vůbec poprvé pozorovali pár mladých goril, jak spolupracuje na něčem opravdu chytrém: ničení ostrých dřevěných nástrah, které tam připravili pytláci, aby je ulovili. Den před tímto pozoruhodným objevem byla v blízkém okolí chycena a zabita jiná gorila, což mohlo pomoci mladým sabotérům pochopit, jak tyto kruté pasti fungují.

"Věděli jsme, že jsou tohoto gorily schopny, ale všechny doposavad hlášené případy se týkaly dospělých goril, zpravidla staříků. Gorily, které dnes byly pozorovány, byly skutečně mladé, navíc při deaktivaci pastí prokazovaly působivé kognitivní schopnosti," uvedla Veronica Vecellio, programová ředitelka Fondu.

Pytláctví je ve Rwandě dlouholetým problémem, je však třeba podotknout, že díky práci ochranářských organizací a s rostoucím mezinárodním tlakem se situace pozvolna zlepšuje. Populace goril horských ve Rwandě vzrostl za posledních 15 let o 17 procent. Jak je uvedeno na webu Fondu: "Dnes můžeme s hrdostí potvrdit, že i gorily odvádí svou část práce."
 

 

Zdroj:  http://soucitne.cz/mlade-gorily-nici-pytlacke-pasti
 

 

Zpět do NEWS

 

 

 

2012 Veggie Parade | web: Tereza

 

 

NAVRCHOLU.cz