Cz/En/Es

Úvod   pochod   News   Podpora   Foto/Video   Kontakt   Odkazy   Fórum   Návštěvní kniha

 

Požadavek na stažení článku nebo tiskovou opravu 5.8.2010

 

Vážený pane šéfredaktore,

byl jsem zmocněn k zaslání následujícího dopisu. 24. června zveřejnil server Novinky.cz článek Karoliny Zarzycké s titulkem Těhotné vegetariánky stravou ohrožují vývoj mozku dítěte. V článku je velké množství chybných, zavádějících i nepravdivých informací, je nevyvážený a obsahující nepodložená tvrzení a domněnky. Je v rozporu s poznatky současné medicíny i dietologie i s Etickým kodexem novináře. Není podložen odbornými informacemi či tvrzením skutečných odborníků a může proto mást čtenáře, vyděsit vegetariány a šíří nesmyslné a poplašné informace. Jak vyplývá z níže uvedeného rozboru, kromě několika vět v něm není pravdivé a doložitelné žádné tvrzení! Nemyslím si, že si Novinky.cz mohou dovolit publikovat tak špatný článek, chápu však, že chyba se může stát a redaktorka prostě jen neměla dobrý den, informace a zdroje si neověřila a editor si jejích chyb nevšiml. Požadujeme proto stažení článku či vydání tiskové opravy.

Hned v perexu článku se objevuje tvrzení: „Dietní odborníci se shodují na tom, že nejrizikovější je alternativní stravování především pro nenarozený plod v bříšku matky-vegetariánky. A to hlavně kvůli nedostatku bílkovin, vitaminu D, vápníku, železa nebo zinku.“

To je nepravdivá informace. Odborníci na výživu se naopak shodují, že vegetariánství je vhodné i v těhotenství za dodržení určitých úprav stravy. I Česká pediatrická společnost potvrzuje, že vegetariánská strava není nevhodná pro těhotné a malé děti, ve svém stanovisku tvrdí:

„Děti mohou být v dobrém nutričním stavu při všech typech vegetariánských diet (lakto-ovo-vegetariánství, lakto-vegetariánství i veganství).“ „Pokud je dieta správně vedena a vypracována, nemůže se proti ní zásadně mnoho namítat.“ (Zdroj: časopis Československá pediatrie, Postoj České pediatrické společnosti projednaný a schválený výborem společnosti 15.4.2004, MUDr.Pavel Frühauf, CSc.)

Článek pokračuje: „Vegetariáni jedí většinou dostatek tuků, jež jsou obsaženy v semenech, ořeších, jádrech, obilninách, sóje. Obvykle ale přijímají málo polynenasycených mastných kyselin, protože nejedí maso, a to ani ryby. Chybět může i alfa-linolová kyselina, pokud není zvýšen příjem ořechů a sóji. Takový nedostatek může neblaze ovlivňovat vývoj mozku plodu u nastávajících maminek.“

Jde opět o nepravdivé tvrzení, vegetariáni dle zdravotních výzkumů přijímají vysoké množství polynesnasycených mastných kyselin, jsou obsaženy především v rostlinných tucích – zejména kyselina alfa-linolenová. Tyto tzv. vícenenasycené mastné kyseliny tedy těhotným vegetariánkám obvykle nebudou chybět. Autorka tvrzení si také sama protiřečí, nejprve tvrdí, že vegetariáni přijímají mnoho tuku z ořechů, ale chybí jim polynenasycené mastné kyseliny, pro které doporučuje právě ořechy.

„Gabriela Knosová, odbornice z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment, Novinkám odpověděla, které skupiny stravující se vegetariánsky jsou ohroženy na zdraví. "Vegetariáni jedí více vlákniny a více sacharidů. Vláknina v nadměrném množství může vadit po operacích trávicího traktu, větší množství sacharidů by mohlo škodit diabetikům. Vegetariánství rozhodně nedoporučuji v těhotenství.“

Opět nepravdivé tvrzení, pražský lékařský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v loňském roce například prokázal, že vegetariánská strava je vhodná k léčbě cukrovky. Což je i výsledek dlouholetého zahraničního výzkumu zaměřeného na prevenci cukrovky.

„Naše studie potvrdily, že vegetariánská strava vede účinně ke snížení medikace a mohla by být variantou léčebné diety pro pacienty s cukrovkou druhého typu,“ řekla dnes novinářům lékařka Hana Kahleová, která studii prováděla.
Zdroj: www.ikem.cz/www?docid=1006611


Nejsou totiž sacharidy jako sacharidy, to ovšem „odbornice“ neví. Vláknina a operace jsou kapitola sama o sobě, každý bude před operací dodržovat doporučení lékaře, takže jde o podivný nesmysl.

V článku se dále tvrdí: „Měly by vybírat potraviny obohacené o vápník (lískové ořechy, sojové mléko a sýry, mandle, luštěniny), omega 3 mastné kyseliny (ideálně ryby), železo (vysoké riziko deficitu je u vegetariánek, u nich musí být železo většinou suplementováno), jód (mořské ryby, jodizovaná sůl), B12 (játra), vitamin D, zinek (dýňová semena) a kyselinu listovou (droždí, játra, ořechy, listová zelenina).“

Zde jsou částečně správná tvrzení, která představuj běžná doporučení pro těhotné, včetně vegetariánek, částečně nesmysly, protože například vitamin B12 lze získávat podstatně lépe a zdravěji jinou suplementací než játry, která se naopak v těhotenství nedoporučují pro obsah škodlivin! Rovněž omega-3 mastné kyseliny lze získávat lépe a zdravěji než z ryb, některé ryby jsou dokonce Státním zdravotním ústavem považovány za zdraví škodlivé pro těhotné a kojící – protože mohou obsahem rtuti poškodit mozek nenarozeného dítěte!

Zdroj: Státní zdravotní ústav: Co byste měli vědět o rybách - PDF

Existují i speciální doplňky omega-3 mastných kyselin pro malé děti – využívají se např. v Sunaru HA1, HA2, které se právě kvůli možné kontaminaci rybího tuku obohacují omega-3 mastnými kyselinami z mořských řas.

Jako mezititulek u fotografie je dále uveřejněno tvrzení:

„Vegetariánská strava není vhodná pro děti a adolescenty v období vývinu, těhotné a kojící ženy, sportovce, rekonvalescenty, dále i pro anemiky a diabetiky,“ tvrdí odbornice na výživu Gabriela Knosová z institutu Kompliment.

Jde o nepravdivé tvrzení, které je v přímém rozporu se současným výzkumem. V největší odborné lékařské studii o vegetariánské stravě, která shrnuje stovky výzkumů s studií se naopak tvrdí, že:

„Dobře rozvržená veganská, lakto vegetariánská a laktoovovegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace. Vhodně plánovaná veganská, laktovegetariánská a laktoovovegetariánská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu Vegetariánská strava v dětství a dospívaní může pomoci zajistit celoživotní zdravé stravovací návyky a může přinášet některé důležité výhody ve výživě. Vegetariánské děti a dospělí přijímají méně cholesterolu, saturovaných tuků a celkového tuku a zato konzumují více ovoce, zeleniny a vlákniny než nevegetariáni. Vegetariánské děti jsou také štíhlejší a mají nižší hladinu cholesterolu v séru.“

„Vegetariánská strava splňuje požadavky na výživová doporučení při léčbě cukrovky a některé výzkumy potvrzují, že strava založená na potravinách rostlinného původu snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu.“
Zdroj: Stanovisko Americké dietetické asociace, Journal of the American Dietetic Association
J Am Diet Assoc. 2009;109:1266-1282, odkaz - PDF.


Tvrzení o nevhodnosti pro diabetiky je již vyvráceno výše zprávou IKEM.

Článek pak pokračuje:

„Deficitem vitaminů a živin jsou ohroženi zvláště sportovci a u žen, které sportují, může kvůli těmto nedostatkům dokonce vymizet menstruace.“ Jde opět o nepodložená tvrzení, naopak, zmíněná studie Americké dietetické asociace tvrdí:

„Vegetariánská strava také může uspokojit nároky vrcholových sportovců. (…) Vegetariánská strava, která obsahuje dostatečné množství energie, vyšší obsah tuku a dostatečné množství vápníku a železa je vhodná pro sportovkyně.“ Komické je tvrzení o nevhodnosti vegetariánství pro sportovce například v souvislosti s mistrem světa v thajském boxu Janem Müllerem, který je dokonce vegan, měří 2 metry a má 110 kg, vegetariánem se stal ještě v dětství.

Vědecky nebyly prokázány problémy s menstruací u vegetariánek, ten se objevuje u přísných redukčních diet či anorexie.

Dále v článku: „Knosová připomněla, které vitaminy je třeba si hlídat, aby jich organismus měl dostatek. "U vegetariánů je problémový například vitamin D3, který obsahují pouze ryby. Nahradit jej lze doplňky stravy s rybím tukem.“

Opět nesmyslné tvrzení, vitamin D3 je totiž například i v mléce a v mléčných výrobcích, vejcích, které vegetariáni jedí apod.

Autorka pokračuje: „Důležité je také hlídat si příjem vitaminu D2, ten je možné získat z fortifikovaných margarínů, sojového mléka a sojových sýrů."

Pokud je zajištěn zdroj vitaminu D3, není nutné přijímat i vit. D2 a naopak, jde o dvě formy stejného vitaminu. Jsou i další spolehlivé zdroje vitaminu D2.

A dále v článku: „U dětí stravujících se vegetariánsky je možné setkat se s nedostačujícím příjmem energie. Problém je také ve velikosti dětského žaludku: vegetariánská strava je poměrně objemná a pro děti není reálně možné sníst odpovídající množství stravy tak, aby současně přijaly potřebné množství všech živin.“

Taková zjištění o nedostatečném příjmu energie žádné odborné studie neprokázaly a je v rozporu s výše uvedeným stanoviskem Americké dietetické asociace i České pediatrické společnosti, mohlo by snad jít o nějaký extrémní případ stravy s vysokým obsahem vlákniny. Vegetariánská strava ovšem nemusí být nijak objemná.

Všechny těhotné ženy, včetně vegetariánek musí dodržovat zdravé stravování a specifická doporučení, nelze ale šířit nesmyslné informace. K tématu vegetariánství a dětí vyšla rovněž stejnojmenná kniha Vegetariánství a děti od odbornic na výživu Yntemové a Beardové a běžně je tato problematika řešena v knihách o těhotenství, kojení a stravování dětí a rovněž pediatři mají zkušenosti s tímto typem stravování a doporučí event. vhodné úpravy stravy. Poradenství rovněž poskytuje naše Česká vegetariánská společnost.

Paní redaktorka si měla informace ověřit a pro případná tvrzení vybrat některého ze skutečných odborníků a ne firmu zaměřující se na hubnutí. Výsledkem je špatný článek, v němž kromě pár vět není pravdivé a doložitelné žádné tvrzení.

Tato tvrzení a celý článek matou veřejnost, poškozují práva vegetariánů a zejména vegetariánských rodin. Jsou také strašením těch těhotných žen, které se z různých důvodů, jako např. alergie na mléko či ryby apod., musí i v době těhotenství zdržet konzumace živočišných potravin.

Článek obsahuje nedoložitelná tvrzení a nepravdivé informace, žádáme tedy jeho stažení. V opačném případě žádáme o zveřejnění tiskové opravy ve znění výše uvedeného textu a rovněž kontaktuji Syndikát novinářů pro porušení Etického kodexu novináře.

Velice děkuji za pochopení
S pozdravem

Za Českou vegetariánskou společnost

JUDr. Jan Šťastný


Česká vegetariánská společnost o.s.
veg@vegspol.cz
www.vegspol.cz

 

 

Pozn. Veggie Parade - zde si můžete ověřit, zda tam článek stále visí v tomto nesmyslném znění:

Těhotné vegetariánky stravou ohrožují vývoj mozku dítěte
 

 

Zpět do NEWS

 

 

 

2010 Veggie Parade | web: Tereza | sponzor: webhosting G10

 

 

NAVRCHOLU.cz